Kadanští studenti staví rotundu sv. Jiří z vlnité lepenky

Kadaň, 23. března 2016 – Jak vypadá rotunda sv. Jiří na hoře Říp a zámek Konopiště z vlnité lepenky? To brzy uvidíme. Odstartoval totiž desátý ročník oblíbené soutěže Stavby z vlnité lepenky. Velkou výzvou pro mladé stavařky a mladé stavaře jsou letos národní kulturní památky. Lepenkovou výzvu přijala také Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kadaň. Šanci na finále má poprvé 10 staveb. Kromě cen v hodnotě 40 000 Kč je ve hře i Zvláštní cena Národního památkového ústavu (NPÚ), který je letos novým partnerem soutěže. Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek (SVVL) ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM.Tématem jubilejního 10. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky je „Národní kulturní památka České republiky“. Studenti si pro zpracování modelu vybírají nemovité kulturní památky, které jsou na seznamu národních kulturních památek pod správou NPÚ. Na vytvoření stavby mají soutěžící čas do 23. května 2016. Každá z přihlášených 29 středních stavebních škol má možnost do soutěže přihlásit dvě stavby. Mimořádně letos postoupí do finále 10 nejlepších staveb. Finálové kolo se uskuteční během června v Zahradách pod Pražským hradem, které jsou jednou z národních kulturních památek ve správě NPÚ. Ve finále vyberou nejlepší stavby dvě poroty. Porota pořadatele soutěže udělí celkem 3 ceny. Za nejlepší model získá vítězná škola cenu v hodnotě 25 000 Kč. Škola, která obsadí druhé místo, získá cenu v hodnotě 10 000 Kč a v pořadí třetí škola získá cenu v hodnotě 5 000 Kč. Zvláštní cenu pak udělí odborníci Národního památkového ústavu. Ocenění studenti se mohou těšit na zážitkový den ve vybrané památce. Ostatní finalisté obdrží od poroty věcné ceny a pořadatel jim uhradí cestovné na místo konání. Stavby musí být zpracované výhradně z vlnité lepenky, ekologického obalového materiálu. Model může být obohacen barvami. Jiný materiál je dovolené použít pouze jako spojovací. Velikost stavby je omezena rozměrem 1 x 1,5 m. Určité množství vlnité lepenky obdrželi od pořadatele všichni soutěžící zdarma. Celostátní soutěž dlouhodobě poukazuje na všestranné použití vlnité lepenky a na její šetrnost k životnímu prostředí. Vlnitá lepenka je materiál používaný k výrobě obalů. Jeho velkou výhodou oproti ostatním obalovým materiálům je stoprocentní recyklovatelnost.