Kadaňští studenti postavili zámek Konopiště z vlnité lepenky

Kadaň, 2. června 2016 – Studenti Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie Kadaň se zapojili do projektu Stavby z vlnité lepenky a vytvořili z ekologického obalového materiálu zámek Konopiště. Tématem 10. ročníku soutěže, určené středním stavebním školám, je „Národní kulturní památka“. Deset staveb, které postoupí do pražského finále, vybere odborná porota do 5. června 2016. Studenti si pro zpracování modelu v jubilejním ročníku soutěže vybrali stavby, které jsou na seznamu národních kulturních památek pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ). Ten je státní příspěvkovou organizací řízenou Ministerstvem kultury České republiky. Každá z přihlášených 29 středních stavebních škol měla možnost do soutěže přihlásit dvě stavby. Letos mimořádně bude do finále porotou vybráno 10 nejlepších staveb. Autoři vítězného projektu se mohou těšit na ceny v hodnotě 25 tis. Kč. Druhá škola v pořadí obdrží 10 tis. Kč a projekt, který obsadí 3. místo získá výhru v hodnotě 5 tis. Kč. Kromě cen od Svazu výrobců vlnitých lepenek (SVVL) v celkové hodnotě 40 000 Kč je ve hře i Zvláštní cena Národního památkového ústavu. Výherci zvláštní ceny si odnesou poukaz na zážitkový den ve vybrané Národní kulturní památce a volnou rodinnou vstupenku. Finálové kolo se uskuteční 15. června v Ledeburské zahradě a galerii pod Pražským hradem, které jsou jednou z národních kulturních památek ve správě NPÚ. Palácové zahrady slouží k pořádání významných kulturních a společenských akcí. Výjimečnost zahrad potvrzuje i skutečnost, že se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Vlnitá lepenka má širokou škálu využití a je stoprocentně recyklovatelná. Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM. Partnerem soutěže je Národní památkový ústav.