Duševní zdraví – 20. listopadu beseda s Jonášem Motyčkou

Jonáš Motyčka (1988) je tvůrcem projektu Správný start, který pomáhá mladým dospělým, kteří prošli ústavní výchovou – dětským domovem, výchovným ústavem, pěstounskou péčí. K lepší orientaci po odchodu z ústavní výchovy Jonáš vyvinul pro děti unikátní mobilní aplikaci, jejíž patroni byly známé osobnosti (Rytmus, K. Vémola, M. Bagárová, kapela Mirai). Během pandemie covidu spustil kampaň na destigmatizaci duševních onemocnění ŘEKNI SI O POMOC, kde pro myšlenku nadchl Českou televizi, MHMP a Dopravní podnik hlavního města Prahy. Beseda probíhala v duchu Jonášova nejoblíbenějšího citátu V. Frankla: „Ne okolnosti, ale reakce na okolnosti určují tvůj život.“ Jonáš s žáky 3. a 4. ročníků sdílel svůj pohled na dnešní konzumní způsob života, uniformitu, anonymitu, společenskou neschopnost pracovat s emocemi atd. Přiblížil aktuální problematiku sociálně patologických jevů a motivačně prezentoval žákům sám na svém osudu a duševním onemocnění, jak z nečekaně příchozí diagnózy udělat přednost a osvětový prostředek. Večer uvedl v kadaňském kině svůj dokumentární film o hraniční poruše osobnosti Horská dráha.